Mindenkinek van valamilyen homályos elképzelése a könyvelő szakmáról, de nagy a valószínűsége, hogy kevesen tudják csak mit is csinál pontosan egy ilyen szakember. Ennél is elenyészőbb azoknak az aránya, akik tudják mi fán terem egy mérlegképes könyvelő. Összeszedtük mik a fő feladataik a szakembereknek. Lássuk!
Milyen feladatokat láthat el egy könyvelő?
- Dokumentálja a megkapott számlákat és bizonylatokat.
- Ellenőrzi a kapott számlákat.
- Adatszolgáltatási kötelezettsége van a hatóságok felé.
- Kimutatásokat és beszámolókat készít.
- Tájékoztatja az ügyfeleit az esetleges törvényi változásokról.
- Adatbeviteli és ellenőrzési feladatok.
Ezzel szemben mit csinál egy mérlegképes könyvelő?
Nagyon gyakori, hogy a könyvelő vizsga megszerzése után tovább képezik magukat a szakemberek. Érdekesebb munka és nagyobb felelősség, és új pozíciók széles köre, ami várja a mérlegképes könyvelőket. Nézzük mit csinálhat tehát egy mérlegképes könyvelő?
- A könyvviteli szolgáltatások vezetése a feladata, ezenkívül számviteli beszámolókat is készít.
- A számviteli politika és a pénzügyi informatikai rendszer kialakításában is részt vehet.
- Megalkotja a vállalat könyveléséhez tartozó szabályrendszert.
- Nagy figyelmet fordít a számviteli jogszabályok és törvények követésre.
- Szoros együttműködésben dolgozik a vállalkozóval vagy a vállalat vezetőjével.
- Akár pénzügyi tanácsokat is adhat a vállalkozásnak.
- Elkészíti a főkönyvi és analitikus nyilvántartást.
Milyen egyéb feladatokat láthat el egy mérlegképes könyvelő?
A mérlegképes vizsga megszerzése után egy új világ kapui tárulnak fel a szakemberek előtt, hiszen mérlegképes könyvelőként még több szavuk és felelősségük van a vállalatok életébe.
Mindegy, hogy számviteli ügyintézőként, analitikus vagy főkönyvi könyvelőként, esetleg valamilyen pénzügyi pozíció betöltésére vállalkozik, temérdek pozíciót tölthet be. Foglalkozhat többek között:
Mi az?
A bérjellegű juttattások, az adó- és járulékfizetési kötelezettségek kiszámítása, valamint azok nyilvántartása és további adatszolgáltatási kötelezettségek.
Miért láthatja el ezt a feladatot?
A vállalat könyvelője foglalkozik a bevételekkel, kiadásokkal, tehát már eleve van rálátása a számokra. Van lehetőség külön tanfolyam elvégzésére, de nem feltétlenül szükséges.
- Adótanácsadó
Mi az?
Sok átfedés van a könyvelő szakmával, ezért gyakori, hogy könyvelők ebbe az irányba is képezik magukat. Az adóoptimalizálás és üzletviteli tanácsadás is beletartozik ebbe a munkakörbe. Ez történhet egyedülálló vállalkozóknak, startupoknak, KKV-knak, de akár nagyvállalatoknak is.
Miért láthatja el ezt a feladatot?
Munkájának szerves részét képezi az aktuális törvények és jogszabályok ismerete, így elegendő tapasztalat megszerzése után van lehetősége tanácsadást végezni a témában. Viszont ehhez már egy OKJ-s tanfolyam elvégzése szükséges.
- Kontroller, belső ellenőr
Mi az?
A vállalat belső folyamatait ellenőrzi és javítja az ezzel foglalkozó szakember. Ez lehet akár pénzügyi folyamat is, aminek ellenőrzésével javíthatják a vállalat anyagi helyzetét, és megtakarításokat is érhetnek el. Ezenkívül HR területen, logisztikában, menedzsmentben, adminisztrációban is van lehetőség a folyamatok optimalizálására.
Miért láthatja el ezt a feladatot?
Az analitikus gondolkodás a könyvelők és a pénzügyi szektorban dolgozók sajátja. A megfelelő tudással és tapasztalattal egy könyvelő képes átlátni a vállalatban végbemenő folyamatokat, és javítani rajtuk.
Egy nagyvállalat esetében elkerülhetetlen, de kisvállalatoknak is hasznára válik egy mérlegképes könyvelő foglalkoztatása. Sokat adhat egy vállalkozás fejlődéséhez egy hozzáértő mérlegképes könyvelő, hiszen ő képes pénzügyi terveket, elemzéseket készíteni. További segíthet a vállalatot érintő financiális döntésekben is. De ettől sokkal széleskörűbb tudással rendelkezik, ami nélkülözhetetlen lehet egy vállalkozás életében.